Plastové palety sú vhodné aj pre citlivé tovary, ako sú potraviny

Palety prepravia tony a tony nákladov mesačne z destinácie do destinácie, rôznymi druhmi dopravy. Od textilu až po súčiastky, či iné ťažké náklady, všetko sa nakladá a prepravuje na paletách. Palety uľahčujú prekládku tovaru a jeho transport. Predstavte si, že by sa každá jedna krabica prekladala ručne zvlášť. To by trvalo! Veľké množstvá na paletách sú predsa len jednoduchšie na manipuláciu. Palety a ich predchodcovia už dlhé časy uľahčujú ľuďom život a pomáhajú pri manipulácii s tovarom. Údajne sa niečo podobné ako lyžiny používalo už v starom Egypte a Mezopotámii. Palety, ako ich poznáme dnes vznikli však v minulom storočí a začali sa postupne vo veľkom využívať a slúžia nám až dodnes. Plastové palety sú novodobejšími modelmi. Čím vynikajú?

drevené palety

Klasické drevené palety sa dajú síce používať pohodlne a dobre na prepravu tovarov, ale na niektoré citlivejšie artikle sa viacej hodia plastove palety. Prečo je tomu tak? Je to práve preto, že drevené palety by nemali navlhnúť a to sa dodržuje v mnohých situáciách len ťažko. Rovnako ich ľahšie môžu napadnúť škodce a parazity. Sú náchylné na plesne a podobné neduhy, takže na potraviny sa oveľa lepšie hodia palety z plastu. Plastové palety sú totiž hygienicky nezávadné, preto vyhovujú aj vysokým hygienickým požiadavkám pre citlivé tovary, ako sú potraviny, lieky a podobne. Dokonca sú vhodné aj pre chemický priemysel a chemikálie. Ich povrch je pre chemikálie odolný.

manipulácia s tovarom

Plastové palety majú podobnú nosnosť, ako majú aj klasické drevené palety, ale sú ľahšie a majú oveľa dlhšiu životnosť. Navyše sa po skončení životnosti bez problémov dajú recyklovať. Výhody plastových paliet sú teda naozaj mnohé. Navyše ich tvar je bezpečný pre manipuláciu a jednoduchší, k čomu prispieva už aj spomínaná nízka hmotnosť. Napríklad palety EOS Medium od Schoeller Allibert majú rozmery 1140 x 1140 mm a hodia sa na preprava na dlhé trate, či prepravu v kontajneroch. Podobne v ponuke nájdete plastové palety rôznych rozmerov, i tých štandardných.