Predné brzdové svetlo pre autá

Počuli ste už o úžasnom moto vynáleze? Na Slovensku testujú vynález stvorený priamo pre motoristov. Jedná sa o predné brzdové svetlo na autá. Určite poznáte múdrosť, ktorá hovorí to tom, že najdôležitejšia v každom vzťahu je práve komunikácia.  Toto ale neplatí iba o partnerskom alebo rodinnom či kamarátskom spolunažívaní. Platí to aj vo vzťahu účastníkov cestnej premávky. Ako ale môže vodič prichádzajúci k prechodu dať znamenie chodcom o svojom úmysle zastaviť a pustiť ich cez prechod. Z praxe vieme, že nie každé auto rešpektuje zastavenie pred prechodom pre chodcov v prípade, že na jeho kraji sa naozaj chodci nachádzajú.

čoraz viac chodcov

Samy sme boli svedkami takmer krkolomných situácií na križovatke, kde samotné auto ani chodec si neboli istý reakciou toho druhého. Vodič nevedel či mu chodec neskočí náhle do cesty a chodci čakajúci na prechode márne čakali, kedy im niekto naozaj zastaví. Táto situácia, kedy sa všetci non – stop ponáhľame je často nebezpečná. Zvlášť v prípade, ak je prechod blízko materskej či základnej školy. Na otázku ako zvýšiť bezpečnosť na slovenských cestách odpovedali šikovný vynálezcovia zo Slovenska. Možno ste si v posledných týždňoch všimli na niektorých autách zelené svetlo na prednej strane auta. Testovali ho vedci zo Žiliny priamo v teréne. Pritom viac ako 60% vodičov reagovalo pozitívne. Rovnaké ohlasy boli aj na strane chodcov a iných účastníkov cestnej premávky. Je teda na mieste skonštatovať, že použitie predného brzdového svetla je naozaj vhodné pre zvýšenie bezpečnosti v rizikových situáciách.

testovali nielen osobné autá

Predné brzdové svetlo totiž informuje ostatných účastníkov cestnej premávky o tom, či vozidlo brzdí alebo nie. Aktuálne zaradenie predného brzdového svetla schvaľuje Európsky parlament. V prípade schválenia by sa tento vynález rozšíril nielen po celom Slovensku. Svoje uplatnenie by si našiel aj v iných členských štátoch Európskej únie. Na niektorých stránkach sa viedli dokonca búrlivé diskusie o povinnom zavedení tohto svetla do povinnej výbavy. Uvidíme čo prinesie čas. Dúfame ale, že s pribúdajúcimi účastníkmi cestnej premávky pribudne aj viac podobných riešení pre zvýšenie bezpečnosti na cestách.