CNC stroje a sústruhy

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým aké to je robiť na CNC stroji alebo na Sústruhu? Viete že existuje viacero druhov takýchto strojov podľa určenia výrobku?

CNC stroje 
Je strašne veľa druhov týchto strojov , majú rôznu veľkosť  v závislosti od toho čo sa na danom stroji vyrába. Tieto stroje su riadené počítačom , takže väčšinou majú nejakú obrazovku , kde sa dajú nastavovať parametre a majú nejaký nastavený program. Užívateľ si musí na stroji nastaviť pozície podľa 3 rozmerov X Y Z , tak aby sa kus opracoval do požadovaných mierok. Najčastie používané su CNC stroje na opracovanie dreva a kovu.

CNC stroj

Potom existujú však aj na opracovanie iných látok ako sú napr. mramor , kameň , papier alebo rôzne druhy plastov. Podobne ako aj sústruh aj cnc potrebuje nejakú údržbu. Napríklad cnc stroj na výrobu kovu potrebuje raz za čas vymeniť plátky na rezanie , ktoré sa po čase opotrebúvajú. Taktiež na týchto strojoch treba vymeniť alebo doplniť rezný olej. Okrem toho že na tieto veci treba dávať pozor tak človek musí počítať pozície a udávať ich do obrazovky stroja. Treba mať vždy nejaké odsávanie aby ste nemuseli dýchať škodlivý dym vychádzajúci zo stroja.

Sústruh

Sústruhy
Takisto ako aj pri CNC tak aj sústruhov je viac druhov. Sú sústruhy na drevo , kov , plasty.. Sú napríklad malé rúrkové a stolné sústruhy alebo poloautomatické 6 vretenové SAS sústruhy. Rozdiel medzi sústruhom a cnc je ten že na sústruhu nie je žiadny displej iba tlačítka a gombíky. Napriek tomu aj tento stroj ma elektrické riadenie otáčok. Užívateľ však nastavuje stroj pomocou kľúčov a imbusákov. V stroji je niekoľko nožov a plátkov na pozíciách tak aby opracovali kus , takže pokiaľ treba nastaviť rozmery tak sa musí hýbať priamo s nástrojom v stroji. V stroji taktiež treba vymieňať olej , vymieňať plátky a nože. Raz za čas sa tieto stroje aj musia vyčistiť. Sústruhy aj CNC stroje poháňa elektromotor.